Sort by

marianne has logged 182 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Solitude of Prime Numbers

The Solitude of Prime Numbers

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phantom Limb

Phantom Limb

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Weird Science

Weird Science

1985
×
Edit this entry  
06
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cherry Pop

Cherry Pop

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
Kapoor & Sons

Kapoor & Sons

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
Newton

Newton

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nervous Translation

Nervous Translation

2017
×
Edit this entry  
26
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The State I Am In

The State I Am In

2000
×
Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Arctic Heart

Arctic Heart

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
7 años

7 años

2016
×
★½
Edit this entry  
13
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Road Home

The Road Home

1999
×
★★½
Edit this entry  
11
Dear Zindagi

Dear Zindagi

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Blind Date

Blind Date

2015
×
★★
Edit this entry  
07
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★½
Edit this entry  
06
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
Edit this entry  
06
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
Edit this entry  
05
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
Edit this entry  
05
Bibi & Tina: Bewildered and Bewitched

Bibi & Tina: Bewildered and Bewitched

2014
×
Edit this entry  
05
Bibi & Tina

Bibi & Tina

2014
×
Edit this entry  
05
Bibi & Tina: Girls vs. Boys

Bibi & Tina: Girls vs. Boys

2016
×
Edit this entry  
04
Love You to the Stars and Back

Love You to the Stars and Back

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Offline: Are You Ready for the Next Level?

Offline: Are You Ready for the Next Level?

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Everybody Loves Somebody

Everybody Loves Somebody

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hasee Toh Phasee

Hasee Toh Phasee

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Death Note

Death Note

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry