Milo has logged 405 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Winter Brothers

Winter Brothers

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Uptight

Uptight

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bernie

Bernie

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Creepy

Creepy

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Quincy

Quincy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mirage

Mirage

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Salvador

Salvador

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Truly, Madly, Cheaply! British B Movies

Truly, Madly, Cheaply! British B Movies

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
White Dog

White Dog

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Killing Fields

The Killing Fields

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hoffa

Hoffa

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Lucky

Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
Read the review Edit this entry  
30
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tender Mercies

Tender Mercies

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Player

The Player

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Confession

The Confession

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jiu Jitsu

Jiu Jitsu

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dogfight

Dogfight

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry