Sort by

mimi 🌶 has logged 237 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bad Boys

Bad Boys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Case 39

Case 39

2009
×
★★
Edit this entry  
23
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Nasty Piece of Work

A Nasty Piece of Work

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★½
Edit this entry  
07
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Simple Simon

Simple Simon

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Their Eyes Were Watching God

Their Eyes Were Watching God

2005
×
★★½
Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Wizards of Waverly Place: The Movie

Wizards of Waverly Place: The Movie

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bronze

The Bronze

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
I'm Not Here

I'm Not Here

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Architect

The Architect

2006
×
★½
Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
20
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Skin

Skin

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Pete Holmes: Nice Try, the Devil!

Pete Holmes: Nice Try, the Devil!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry