Sort by

Milo has logged 341 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Port of Call

Port of Call

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blue Story

Blue Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry