Sort by

Milo has logged 42 entries for films during October 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Apartment 143

Apartment 143

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Hannibal Rising

Hannibal Rising

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Wake Wood

Wake Wood

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Oculus

Oculus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mystery Road

Mystery Road

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Selma

Selma

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vampire in Brooklyn

Vampire in Brooklyn

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
State of Play

State of Play

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
Read the review Edit this entry  
04
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Red Tails

Red Tails

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry