Sort by

Mark has logged 187 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Time

Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Collective

Collective

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fireball: Visitors from Darker Worlds

Fireball: Visitors from Darker Worlds

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Way I See It

The Way I See It

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Legend of Boggy Creek

The Legend of Boggy Creek

1972
×
Read the review Edit this entry  
26
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Les 3 Boutons

Les 3 Boutons

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ear

The Ear

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All My Good Countrymen

All My Good Countrymen

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Joke

The Joke

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Boring Afternoon

A Boring Afternoon

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Capricious Summer

Capricious Summer

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Return of the Prodigal Son

The Return of the Prodigal Son

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Report on the Party and the Guests

A Report on the Party and the Guests

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pearls of the Deep

Pearls of the Deep

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Junk Shop

The Junk Shop

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Intimate Lighting

Intimate Lighting

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry