• Nope

    ★★★★

  • Top Gun: Maverick

    ★★★★

  • We Feed People

    ★★★★

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • Don't Look Up

    ★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★½

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★½

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★

  • The Last Duel

    ★★★½

  • Come from Away

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★½

  • The Hand of God

    ★★★★

  • Belfast

    ★★★★

  • King Richard

    ★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • The Card Counter

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Pig

    ★★★★

  • A Hero

    ★★★★

  • Titane

    ★★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Bergman Island

    ★★★★½

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • After Yang

    ★★★½

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Ahed's Knee

    ★★★★

  • The Velvet Underground

    ★★★★½

  • In the Heights

    ★★★★

  • Hemingway

    ★★★★½

  • Swan Song

    ★★★½

  • Not Going Quietly

    ★★★★½

  • Lily Topples The World

    ★★★★

  • Petite Maman

    ★★★★½

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★

  • The Mauritanian

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • The Dog Who Wouldn't Be Quiet

    ★★★

  • Passing

    ★★★★

  • Rebel Hearts

    ★★★★

  • Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go for It

    ★★★★½

  • The Pink Cloud

    ★★★

  • Flee

    ★★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★★

  • CODA

    ★★★★

  • Burrow

    ★★★½

  • Education

    ★★★★

  • Alex Wheatle

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★½

  • A Concerto Is a Conversation

    ★★★★

  • Two Distant Strangers

    ★★★★

  • Small Axe

    ★★★★★

  • Sanremo

    ★★★

  • Hunger Ward

    ★★★★½

  • Mank

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Best Summer Ever

    ★★

  • Red, White and Blue

    ★★★★½

  • The Boys in the Band

    ★★★½

  • Opera

    ★★★★★

  • Mangrove

    ★★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • On the Rocks

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★★