Sort by

Christina has logged 35 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Feminists: What Were They Thinking?

Feminists: What Were They Thinking?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love and Death

Love and Death

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sisters

Sisters

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★
Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry