Sort by

Christina has logged 226 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Diary of a Mad Housewife

Diary of a Mad Housewife

1970
×
★★★★
Edit this entry  
25
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Edit this entry  
21
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fulltime Killer

Fulltime Killer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Mission

The Mission

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
Killers on Parade

Killers on Parade

1961
×
★★★
Edit this entry  
06
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Edit this entry  
03
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Exiled

Exiled

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Keep Cool

Keep Cool

1997
×
★★★
Edit this entry  
21
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★
Edit this entry  
21
Summer Night with Greek Profile, Almond Eyes and Scent of Basil

Summer Night with Greek Profile, Almond Eyes and Scent of Basil

1986
×
★★
Edit this entry  
18
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Edit this entry  
18
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★
Edit this entry  
16
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry