Sort by

kai has logged 31 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tall Enough

Tall Enough

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mojave

Mojave

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lightningface

Lightningface

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
Edit this entry