Sort by

Milez has logged 40 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
AWOL

AWOL

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
S de Sofia

S de Sofia

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Pure

Pure

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hindi Medium

Hindi Medium

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
National Theatre Live: Skylight

National Theatre Live: Skylight

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
2046

2046

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry