Sort by

Miles has logged 212 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Babylon

Babylon

2022
×
Edit this entry  
27
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
De Palma

De Palma

2015
×
Edit this entry  
17
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
16
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Avatar

Avatar

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Edit this entry  
08
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★½
Edit this entry  
20
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
One False Move

One False Move

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry