Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Firm

The Firm

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★
Edit this entry  
08
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★
Edit this entry  
07
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Edit this entry  
21
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Play It as It Lays

Play It as It Lays

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★½
Edit this entry  
15
Transit

Transit

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Witness

Witness

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Edit this entry  
04
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★
Edit this entry  
28
Red River

Red River

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
17
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
14
At Land

At Land

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Private Life of a Cat

The Private Life of a Cat

1946
×
★★★½
Edit this entry