Sort by

Sara Clements has logged 44 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The King and I

The King and I

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Seagull

The Seagull

2018
×
★½
Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Walk the Line

I Walk the Line

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hitler's Hollywood

Hitler's Hollywood

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
That One Day

That One Day

2016
×
Edit this entry  
18
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vistas: Dancers of the Grass

Vistas: Dancers of the Grass

2009
×
Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
½
Edit this entry  
14
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Big Snit

The Big Snit

1985
×
Edit this entry  
13
The Sweater

The Sweater

1980
×
Edit this entry  
13
The Mountain of SGaana

The Mountain of SGaana

2017
×
Edit this entry  
13
Grandpa

Grandpa

2014
×
Edit this entry  
13
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
Read the review Edit this entry  
04
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The New Romantic

The New Romantic

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Silent Revolution

The Silent Revolution

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bel Canto

Bel Canto

2018
×
★★
Read the review Edit this entry