• Gay USA

    Gay USA

    ★★★★½

    “When any group of people is oppressed, all people are oppressed.”

    Lovely, lovely documentary. Had a smile all throughout.

  • Who Invented the Yoyo? Who Invented the Moon Buggy?

    Who Invented the Yoyo? Who Invented the Moon Buggy?

    ★★★★½

    Mas direct yung narrative kesa sa ibang gawa ni Kidlat Tahimik pero buong buo pa rin yung esensya na karaniwang makukuha sa mga pelikuka niya.

    Tagal ko tong hinanap aaaa worth d wait. Gusto ko rin mag yoyo sa buwan.

  • Lea's Story

    Lea's Story

    ★★★

    Halata naman na bawas na bawas yung pagiging subersibo kung ikukumpara sa nobela. Tema na rin siguro ng adaptations mula sa mga gawa ni Lualhati Bautista (shawrawt sa yellowification ng Dekada).
    Hindi lang sa liberal na depinisyon ng pagiging ina at babae ang laban ni Lea tulad ng pinakita sa movie, ang laban ng Lea na nabasa ko ay kasama rin sa laban ng mga magsasaka, manggagawa, at iba pang sektor na naaapi. 

    Side note: super proud na nanggaling sa nanay ko yung apelyido ko <33

  • Melancholia

    Melancholia

    ★★★★½

    Tungkol ito sa hapis ng aking bayan. Ni hindi ko na magawang maging romantisista sa kabiguang ito. Kahit na ang walang kapantay na kagandahan ng pulong ito ay walang sagot sa impyernong ito. Wala akong makitang gamot sa kalungkutang ito. 

    Personal sorrow on top of social sorrow on top of metaphysical sorrow.

  • The Diving Bell and the Butterfly

    The Diving Bell and the Butterfly

    ★★★½

    Where do you reside? Is it in your body, memory, imagination? Or do you agree in “Cogito, ergo sum”? 

    Throughout the film I thought that this can be a great case study for the mind-body problem but it really isn’t about that. It’s a deeply personal memoir about the lived experiences of a man. 

    The film did a great job in trying to let you experience what the protagonist experienced through the use of first-person POV and in turn, making…

  • Scenes from a Marriage

    Scenes from a Marriage

    ★★★★★

    [TV miniseries version]

    I don’t know what to say other than this amplified my own fears not just about marriage but life in general. I’ll just try to get through life with what I deem authentic.

  • Satantango

    Satantango

    ★★★★½

    There are a lot of things that you can talk about in this film. Like is it better to embrace the absurd rather than cling to something or someone, no matter how false, for hope? I don’t know, but being immersed in Bela Tarr’s world in an attempt to answer these questions is an experience worth something. 

    The biggest question for me is why the fuck did that one man balance a bread on his head for 10 minutes straight.

  • The Cranes Are Flying

    The Cranes Are Flying

    ★★★★½

    I really love everything about Soviet anti-war films. They produce the most terrifying yet beautiful images I can think of in any war films there are. All the while dealing with the topic of war without ever glorifying it. Plus the camerawork in this? Superb.

    I’m also nearly done reading War and Peace by Leo Tolstoy which also juxtaposed a literal war and the war faced by those left at home. The time periods and their social standings are very…

  • Tokyo Godfathers

    Tokyo Godfathers

    ★★★★

    Being able to speak freely is the lifeblood of love. 

  • The Ascent

    The Ascent

    ★★★★★

    Russian anti-war films are really on a league of their own. No heroes, no hope. Just bleakness and pure anguish.

  • Perfect Blue

    Perfect Blue

    ★★★★★

    Mind fucking blown.

  • Princess Mononoke

    Princess Mononoke

    ★★★★½

    I recently did some light research about religions in Japan and I’m pretty sure this portrays themes from Shintoism particularly Kami spirits. Anyway, this film’s world building and its message about the environment and human nature really struck me. Definitely my fave Ghibli so far.