Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Divine Horsemen: The Living Gods of Haiti

Divine Horsemen: The Living Gods of Haiti

1985
×
★★★
Edit this entry  
28
The Idea

The Idea

1932
×
★★★
Edit this entry  
17
Senna

Senna

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Schumacher

Schumacher

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Tatarin

Tatarin

2001
×
★★½
Edit this entry  
15
Moments in a Stolen Dream

Moments in a Stolen Dream

1977
×
★★★★
Edit this entry  
14
Gay USA

Gay USA

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Vanishing Lion

The Vanishing Lion

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
★★½
Edit this entry  
07
The Fiancés of Mac Donald Bridge

The Fiancés of Mac Donald Bridge

1961
×
★★★
Edit this entry  
07
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
07
Wind

Wind

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Will Your Heart Beat Faster?

Will Your Heart Beat Faster?

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Signal Rock

Signal Rock

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Who Invented the Yoyo? Who Invented the Moon Buggy?

Who Invented the Yoyo? Who Invented the Moon Buggy?

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
At the Top

At the Top

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Sex Warriors and the Samurai

The Sex Warriors and the Samurai

1995
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Lea's Story

Lea's Story

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Edit this entry  
09
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Little Thing Called Love

A Little Thing Called Love

2010
×
★★½
Edit this entry  
07
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★
Edit this entry  
30
Doubt

Doubt

2008
×
★★★½
Edit this entry  
28
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Edit this entry  
20
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★
Edit this entry  
19
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Edit this entry  
02
Melancholia

Melancholia

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Edit this entry  
26
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Islands

Islands

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lights

Lights

1966
×
★★★½
Edit this entry  
20
Report from Millbrook

Report from Millbrook

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fireworks

Fireworks

1947
×
★★★★
Edit this entry  
20
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Edit this entry