• Schumacher

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★½

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★

  • The Call

    ★★★

  • Dalaginding na si Isang

    ★★★★

  • Adira

    ★★★½

  • Soul

    ★★★½

  • Bullet-laced Dreams

    ★★★★

  • Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

    ★★★

  • Heneral Rizal

    ★★★★

  • Summerland

    ★★½

  • Hamilton

    ★★★½

  • 8:46

    ★★★★

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★

  • The Last Dance

    ★★★

  • Emma.

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★

  • To Calm the Pig Inside

    ★★★★

  • A Thousand Cuts

    ★★★½

  • Dave Chappelle: The Kennedy Center Mark Twain Prize

    ★★★½

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Aswang

    ★★★★½

  • Dead Kids

    ★★

  • Greatest Events of World War II in Colour

    ★★★★

  • The Same People

    ★★★½

  • The Fall

    ★★★

  • Cleaners

    ★★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • Zombieland: Double Tap

    ★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • The Panti Sisters

    ★★

  • Circa

    ★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★

  • Corpus Christi

    ★★★★

  • The King

    ★★★

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Ema

    ★★★½

  • Joker

    ★★½

  • The Kingmaker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Dave Chappelle: Sticks & Stones

    ★★★

  • Just a Stranger

  • Edward

    ★★★★

  • Hello, Love, Goodbye

    ★★★½

  • Anima

    ★★★★

  • Annabelle Comes Home

    ★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★½

  • Men in Black: International

    ★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★½

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Family Romance, LLC

    ★★★

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Us

    ★★★½

  • Rain

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★★