Mike has logged 208 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Max Steel

Max Steel

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
29
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trolls

Trolls

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pass Thru

Pass Thru

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ted

Ted

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Daft Punk Unchained

Daft Punk Unchained

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Trolls

Trolls

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chappie

Chappie

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
K-19: The Widowmaker

K-19: The Widowmaker

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ratchet & Clank

Ratchet & Clank

2016
×
Read the review Edit this entry