Sort by

Mike has logged 140 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Star Wars: Tales of the Jedi

Star Wars: Tales of the Jedi

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Happening

The Happening

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★
Edit this entry  
14
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Werewolf by Night

Werewolf by Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★
Edit this entry  
07
Marvel Studios Assembled: The Making of Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Marvel Studios Assembled: The Making of Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Edit this entry  
31
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ms. Marvel

Ms. Marvel

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
Edit this entry  
30
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gamer

Gamer

2009
×
Edit this entry  
16
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry