Sort by

Mike has logged 41 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Mexican Buñuel

A Mexican Buñuel

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mathusalem

Mathusalem

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bluebeard

Bluebeard

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
À Nous la Liberté

À Nous la Liberté

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Science Is Fiction: The Films of Jean Painlevé

Science Is Fiction: The Films of Jean Painlevé

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Entr'acte

Entr'acte

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
René Clair by Bronja Clair

René Clair by Bronja Clair

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Modesty Blaise

Modesty Blaise

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Private Life of a Cat

The Private Life of a Cat

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Ricotta

La Ricotta

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scouting in Palestine

Scouting in Palestine

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love and Anger

Love and Anger

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
City Hall

City Hall

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Notes Towards an African Orestes

Notes Towards an African Orestes

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alfredo Bini, ospite inatteso

Alfredo Bini, ospite inatteso

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Who Killed Pasolini?

Who Killed Pasolini?

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spies

Spies

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Routine Pleasures

Routine Pleasures

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Poto and Cabengo

Poto and Cabengo

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lubitsch, le patron

Lubitsch, le patron

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pinkus's Shoe Palace

Pinkus's Shoe Palace

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cloak and Dagger

Cloak and Dagger

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mulheres: Uma Outra História

Mulheres: Uma Outra História

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sulanca

Sulanca

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mulheres da Boca

Mulheres da Boca

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Volver

Volver

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Women Metalworkers

Women Metalworkers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Home-Daycare

Home-Daycare

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
An Italian Night

An Italian Night

×
★★★
Read the review Edit this entry