Sort by

Mike has logged 550 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wicked Lady

The Wicked Lady

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dorian Gray in the Mirror of the Yellow Press

Dorian Gray in the Mirror of the Yellow Press

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crazed Fruit

Crazed Fruit

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Da Fabulação

Da Fabulação

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Madonna of the Seven Moons

Madonna of the Seven Moons

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Freak Orlando

Freak Orlando

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Some of My Best Friends Are...

Some of My Best Friends Are...

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love, Dad

Love, Dad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bastion Promenade Seventy Four

Bastion Promenade Seventy Four

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Green Gold

Green Gold

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Calamity Jane and Sam Bass

Calamity Jane and Sam Bass

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gut Feelings: Fragments of Truth

Gut Feelings: Fragments of Truth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil's Envoys

The Devil's Envoys

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ticket of No Return

Ticket of No Return

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Legend of the Stardust Brothers

The Legend of the Stardust Brothers

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lure

The Lure

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Texas Across the River

Texas Across the River

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Transit

Transit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mother's Apricot Compote

Mother's Apricot Compote

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Minuet For A Disappearance

Minuet For A Disappearance

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
City of Lost Souls

City of Lost Souls

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tell Them Willie Boy Is Here

Tell Them Willie Boy Is Here

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Sparrow is free

The Sparrow is free

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fluffer

The Fluffer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hester Street

Hester Street

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Walker

Walker

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Royal Opera House: La Bohème

The Royal Opera House: La Bohème

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dispatches from Nicaragua

Dispatches from Nicaragua

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Naked Highway

Naked Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Finances of the Grand Duke

The Finances of the Grand Duke

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1921
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry