Sort by

Mikael has logged 216 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Betrayed

Betrayed

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last Full Measure

The Last Full Measure

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mulan

Mulan

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ice Age: The Meltdown

Ice Age: The Meltdown

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fate/Grand Order: First Order

Fate/Grand Order: First Order

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Promare

Promare

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Devilman - Volume 3: Devilman Apocalypse

Devilman - Volume 3: Devilman Apocalypse

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul

Made in Abyss: Dawn of the Deep Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
BURN THE WITCH

BURN THE WITCH

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hercules

Hercules

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry