Migo has written 32 reviews for films rated ★★★★★ .

  • The Player

    The Player

    ★★★★★

    life is truly a movie, instantly became one of my favorites.

  • Chinatown

    Chinatown

    ★★★★★

    Film noir at its finest! I loved everything about this: the aesthetics colors and shots of LA, the set design, the acting, and the direction. It just had this eerie vibe the whole way through, it's both a mystery and a tragedy.

    Some comparisons I can give are Vertigo and Citizen Kane merely out of the outstanding study of human darkness, corruption, and deceit that gives the film its timelessness. It has quite possibly one of the best ending lines in cinema that shows what it's all about, this is now my favorite Nicholson film and perhaps one of my tops.

  • The Pianist

    The Pianist

    ★★★★★

    Schindler's List could never!! Seriously though, everything about this was done so well. Whether it be the costume and set design, Polanski's stellar direction, or Brody's Oscar-worthy performance: When you combine all these factors, you get a movie that will stay with you for a long time. It's a sensitive topic that was told so devastatingly by the eyes of a man who just wants to play his piano.

  • The Red Shoes

    The Red Shoes

    ★★★★★

    The film that started the genre of the obsessed artist, an "art vs life" analysis. The Red Shoes helped pave the way for movies such as Black Swan, Nightcrawler, and more. Aside from this, it begs the question of love and career and how much one is willing to sacrifice.

    This narrative was presented through visual metaphors, fantastical references, and even ballet sequences. The meaning of the Red Shoes itself with Vicky's own identity is one of the best character studies…

  • The 400 Blows

    The 400 Blows

    ★★★★★

    First viewing and instantly became one of my favorites, what a gorgeous piece of work. I've always been a fan of the French new wave genre and this was always perceived as the best one. The film's biggest strength is its timelessness, it painted a completely accurate portrayal of adolescence and rebellion: we all went through this stage in our lives.

    The effect of corrupt authoritative figures takes a toll on anyone's anxiety. The staggering beliefs and expectations can be…

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★★

    One of my favorite movies of all time and even more applicable now. The Matrix set the bar for sci-fi movies to come, a lot wouldn't have been made if it wasn't for this milestone. The action sequences, outfits, cast, and soundtrack are unforgettable: you'll immediately know it's from The Matrix.

    It's a philosophically thought-provoking masterpiece questioning reality, choices, and freedom. It uses tons of allegories with bible stories and numbers. Neo literally means "the one" which is what he was…

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

    One of the best acting ensembles with an iconic anti-hero and villain. A hard-hitting message on the meaning of authority and power. It makes us beg the question of who exactly is mentally ill? Those stuck in the facility just hoping to have a life or those controlling the facility to make them feel fulfilled.

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

    Everything about this is just so iconic. It's such a daring and entertaining piece of filmmaking that only Tarantino can get away with. Uma Thurman's character here is still the most badass woman I've seen grace the screen, Lucy Liu's isn't that far behind.


    The transitions, dialogue, and flashbacks were a work of art while the score and aesthetics were top-notch. Nope, I'll never get tired of this one.

  • Perfect Blue

    Perfect Blue

    ★★★★★

    Too good. Perfect Blue is storytelling at its peak, it was a wild ride even if we weren’t sure who exactly was driving. An undeniably accurate human study done in a disturbing and twisted manner.

    Aside from the storyline on double realities, it also threw a satirical shade on market consumerism. I could relate it to Fight Club in this sense as the directors and crew were only focused on making money as opposed to Mima’s breakdowns. This is the…

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★★

    This may have even eclipsed the first one from my eyes. Even though the first was able to portray the urgency and exuberance of youthful love, this one was more mature and it gave a great aftermatch to that perfection. These characters are older now, they’ve made mistakes and have a life of their own: this movie is their “could have been”. 

    Like Ethan Hawke’s character: I didn’t want this to end, I kept looking at the runtime because everything…

  • Y Tu Mamá También

    Y Tu Mamá También

    ★★★★★

    Biased about this one since I love coming of age/road trip movies. It’s dazzlingly authentic with intelligent writing and fascinating filmmaking. Alfonso Cuaron showed a lot of boldness in this one tackling sex and social disparity. The camera work was just gorgeous: the shots of Mexico from the point of view of the car, the colors on the beach, the underwater shots, etc.

    My only issue was how sex was used in almost every conversation and argument to arise, even…

  • The King of Comedy

    The King of Comedy

    ★★★★★

    Martin Scorsese is my favorite director and I haven’t even finished his filmography. This one caught my eye as it was the movie that heavily influenced “Joker” which I loved. I expected a lot as the De Niro - Scorsese combo never fails, it’s safe to say it lived up to it. 


    This movie perfectly portrays an obsessive visionary, I love how they used the concepts of dreams and fantasies to show his relentless pursuit to be a comedian. As they…