Migo has written 43 reviews for films rated ★★★★ .

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★

    it sort of reminded me of "legends of the fall" with the setting and themes of romance. i was surprised at the sudden change in tone towards the middle; great direction, ensemble and exploration on masculinity.  "the power of the dog" has all the ingredients to make it far in awards season.

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★

    loved the shots, direction, score, and performance by kristen stewart. the narrative felt a bit one dimensional but it may also be its biggest strength as an independent film. I expected something completely different, something with the tone of "the crown". I didn't expect to get enthralled in a psychological point of view of a woman who just craves for one thing: happiness.

  • Closer

    Closer

    ★★★★

    this movie just works, it's a magical experience. the script, direction, and sequence of events were compelling. i could not think of better actors to play these roles, all of them had this attractiveness and charm needed. the script got repetitive at some point but this is an important movie on the realities of life, relationships, and human nature.

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★★

    the new "mother!" type claustrophobic experience and im here for it

  • Girl, Interrupted

    Girl, Interrupted

    ★★★★

    Basically a female version of "One Flew Over the Cuckoo's Nest".  A good movie with strong performances while garnering the same lessons on anxiety, change and the will to live.

  • Point Break

    Point Break

    ★★★★

    What seems to be a pointless movie about surfing criminals is actually a deep character study on this adrenaline rush lifestyle that we long for. I think it's aged well and will be even more appreciated by my generation (gen Z).

  • The Father

    The Father

    ★★★★

    This is the last movie that I haven't seen from the "Best Picture" nominations and it may be one of the best. It portrayed a haunting and devastating view on dementia and aging, it is raw and genuine. Anthony Hopkins, in my mind, gives the absolute best performance of the year: maybe even his best since "The Silence of the Lambs". His accurate depiction of this man is someone we can all sympathize with, a truly powerful performance showing off…

  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★

    The purest example that superhero movies don't have to be all about beating bad guys. "Batman Begins" is more of a revenge story while "The Dark Knight" is a movie that tackles what a hero exactly is and if they are even needed. The storytelling makes the audience think what exactly is the definition of justice and violence in society, does The Joker actually make sense?

    This is why he's one of the best villains of all time and it…

  • My Week With Marilyn

    My Week With Marilyn

    ★★★★

    Growing up, one of my favorite books was “The Art of Seduction” by Robert Greene. In the
    book, there was one chapter tackling Marilyn Monroe alone. She is described as the perfect example of a “siren”. This is someone who possesses charisma that cannot be rivaled, someone who is sexually appealing with a playful personality.

    Eddie Redmayne
    was good in his role as someone who could not control himself over Marilyn, like everyone else back then. Marilyn Monroe is one of the…

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★

    I remember reading Roald Dahl’s novel of the same name when I was a kid, Wes Anderson’s style is also one I’ve admired for a long time. For this reason, I’m baffled that I only watched this now. Its story isn’t all that unique, in fact it follows a lot of the same formulas from George Orwell’s “Animal Farm” or “Chicken Run”.

    What makes this film stand out from other animated flicks was Wes Anderson’s trademark aesthetics. The autumn tones,…

  • Ratatouille

    Ratatouille

    ★★★★

    Not everyone can become a great artist, but a great artist can come from anywhere.”

    Still, a god-tier animation flick that showcases Pixar at its best. Entertaining and thought-provoking that also looked stunning visually. Its mature themes on dealing with a sense of isolation and belonging were so superbly done without looking cliche from the viewpoint of a rat. Its other underlying lessons on family, love, and career are things we can all learn from, no matter what age.

  • The Diving Bell and the Butterfly

    The Diving Bell and the Butterfly

    ★★★★

    SINEGANG 2nd Cycle Weekly Pick #2:

    A wonderful experience from the left eye of a paralyzed dreamer. I found this movie quite powerful and it moved me at an emotional level. I liked how it was made starting from the thoughts of Jean-Do then transitioning to seeing him from an outside view.

    We also learn more about his story and the regrets plus decisions he wishes to have back. The cinematography was stellar, the aesthetics with the shots of France,…