Migo has written 42 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Billie Eilish: The World's a Little Blurry

    Billie Eilish: The World's a Little Blurry

    ★★★★½

    i already know seeing billie @ coachella will prove to be a core memory for me, what a truly extraordinary artist. this whole docu felt so raw and personal, 2 hr 20 runtime didn't feel long at all.

    ps: give finneas his damn respect too!

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★½

    one of the best cinematography and visuals in a film EVER.

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★½

    loved the shots, production design, score, and performance by kristen stewart, legit an all timer! the narrative felt a bit one dimensional but it may also be its biggest strength as an independent film. I expected something completely different, something with the tone of "the crown". I didn't expect to get enthralled in a psychological point of view of a woman who just craves for one thing: happiness.

  • The Beatles: Get Back

    The Beatles: Get Back

    ★★★★½

    this docu is just everything, i literally saw my favorite songs written and recorded in real time. i got to hang around w one of my favorite bands for over 8 hours and see their whole thought process and artistry. i knew about the beatles rooftop concert being their last public performance so this docu was just bittersweet knowing it was their last hurrah as a group. you
    could see the friction they were starting to have but they still…

  • The Skin I Live In

    The Skin I Live In

    ★★★★½

    an underrated masterpiece, WOW.

  • Rachel Getting Married

    Rachel Getting Married

    ★★★★½

    an example of how independent movies should be made!

  • Jackie Brown

    Jackie Brown

    ★★★★½

    liked it even more than pulp fiction tbh: well written character arcs, good music and trademark tarantino violence.


    Quentin Tarantino Ranked

  • Paris, Texas

    Paris, Texas

    ★★★★½

    Not a big fan of the story and narrative but Paris, Texas garnered breathtaking cinematography and direction with some pretty powerful yet subtle acting chops. It also had a compelling score and the ending with the green pallette aesthetics was a treat for the eyes. This reminded me a bit of Rain Man and Kramer vs Kramer. 

  • Croupier

    Croupier

    ★★★★½

    I was lucky enough to stumble upon this film while scrolling through Netflix, never heard of it before. The plot is simple but its execution really impressed me, its cinematography involved film-noir similar to those detective films from the past.

    I enjoyed the implementation of the voiceovers correlating to this his story being told. The main chatacter is engrossing and was acted well by Clive Owen, it showcases the dark world of gambling and this man who has lost himself on his work.

  • Breaking the Waves

    Breaking the Waves

    ★★★★½

    A fascinating movie on the true meaning of love and compassion tackling elements of religion, spirituality, sex, and more. I loved the satire it brought upon conservatives and traditionalists, having a closed mind won't enable us to understand anyone emotionally. We can see how this can affect our thinking and logic, how it will make us do things that aren't even in our control.

    Emily Watson's
    acting and Von Trier's trademark directing combined with the storytelling/concept makes this a knockout in every sense of the word.


    Added to:
    My Top 250

  • Kill Bill: Vol. 2

    Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★½

    Still so damn good and overlooked, cause the 1st is too superior. I thought this one definitely tamed up, focusing more on the backstory switching transitions from past and present. I thought some scenes took too long like her training scenes and the conversations with her "master".

    The final 40 minutes or so was one of the best showdowns I've seen in a film, it left me hooked. I don't know why but I can kinda relate it to Se7en's 2nd half, all the build-up was worth it.


    Added to:
    Quentin Tarantino Ranked

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★½

    This is how psychological horror should be done, we havent seen a whole lot of it from this decade. If you like jumpscare horror with blood, guts and all that then this isn’t for you. This is more of a descent to madness type story with elements of fantasy. It created a great atmosphere, truly accurate of the 16th century from dialogue to attires.

    It had a simple story but was executed so brilliantly by the whole ensemble especially Anya-Taylor…