Migo has written 41 reviews for films rated ★★★½ .

  • Misery

    Misery

    ★★★½

    kathy bates is traumatizing

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★½

    really hard movie to rate due to the number of emotions you'll feel while watching it. for that reason alone, i already enjoyed it. the 60s neon aesthetics combined w the wardrobe, soundtrack and direction make this a treat for the eyes, substance wise its not as good. for me, the acting was a bit of a letdown. thomazin showed some acting chops but also showed she's still raw, so much more could have been explored w anya's character which…

  • Scream

    Scream

    ★★★½

    It's my first time watching Scream and I can see why it's an instant classic. It breaks the barriers to horror films by mocking while also embracing the cliches of the genre. The innovative script combined with a teenage cast opened the door to so much more movies to come.

  • 10 Things I Hate About You

    10 Things I Hate About You

    ★★★½

    Despite some cheesy and ridiculous scenes, there was something about “10 Things I Hate About You” that worked. It was a fun ride all together with a soundtrack that brought you back. I think it was able to capture high school life to the fullest, I enjoyed the outfits and the haircuts of the characters: the movie had some sort of hipster edge to it.

     I don’t think it's on the same tier as other teen films like “Dazed and…

  • Training Day

    Training Day

    ★★★½

    The next time someone asks me “what’s a good badass movie?”, this will be my answer. It’s the exact word to describe it: the shots, the outfits, the music, etc. it’s a movie that the bros will enjoy. Obviously, The best part of this movie was the acting as both garnered Oscar nods.

    Denzel Washington
    gives the performance of a lifetime and Alonzo Harris may be one of my favorite villains already. Ethan Hawke wasn’t bad as well, I don’t see…

  • Bonnie and Clyde

    Bonnie and Clyde

    ★★★½

    It’s a historically significant movie that broke a lot of taboos in film, it dared to be different especially when it comes to nudity, violence, and more: it helped kick start a new age in cinema. I’m not sure if it’s aged the best, I didn’t think the narrative was all that but maybe it’s because I wasn’t aware of the lifestyle in the 60s.

     The actors and characters are iconic, I can name many characters from recent films who’ve used Bonnie and Clyde as inspiration. The ending was shocking and real towards life, it won’t always be fun and games.

  • The One I Love

    The One I Love

    ★★★½

    The genre of rom-com gets a brain with “The One I Love”. It was such a unique concept with brilliant writing on the anatomy of relationships. The whole thought process was so original, it’s refreshing to see movies that tackle the same issues but not execute them the same way. Both actors were great and had chemistry but I do think there were some parts in which the movie dried up.

    I liked the “twist” and open-ended ending but I didn’t…

  • I Care a Lot

    I Care a Lot

    ★★★½

    A really fun movie with nice cinematography and aesthetics. Rosamund Pike is a total badass like she always is, it’s not easy playing a nasty and volatile character like this; if miscast they may end up looking cartoonish on screen. Eisa Gonzalez also surprised me as her partner, I thought the 2 had chemistry in their cunning behavior. Peter Dinklage provided humor in his role as a mob boss, this movie as a whole was very silly but slick.

     I do think…

  • Groundhog Day

    Groundhog Day

    ★★★½

    I genuinely thought I’d enjoy it more than I did. Perhaps it’s because there have been so many movies since then that have followed the same formula. I liked the concept of this movie, it had the perfect mix of comedy, clever plotting, and character study. I can’t imagine another actor playing this other than Bill Murray, his change in attitude with body language and facial expressions in each time loop was so convincing to watch.

    My issue is it…

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★½

    In terms of romantic comedies, this may be one of the best ones out there. The chemistry between Billy Crystal and Meg Ryan was great, they had diverse character arcs as well. The script was very well written with a lot of memorable lines and flawless storytelling.

     I enjoyed the theme discussed on if sex can ruin a friendship, as well as: if a man and a woman attracted to each other can truly just be friends. The film showed…

  • Basic Instinct

    Basic Instinct

    ★★★½

    sexiest movie ever made.

  • The Help

    The Help

    ★★★½

    The Help featured an ensemble cast that all fed with one another. Every single actor made this movie a great, delightful, and sincere watch. The direction, costume design, and screenplay made this look stunning on-screen, the long runtime went by quickly.

    There is nothing more to say about Viola Davis and Octavia Spencer’s performances: they always manage to perform at a high level. The ones who stole the show for me were Jessica Chastain and Bryce Dallas Howard, they provided…