Migo has written 15 reviews for films rated ★★ .

  • The Guilty

    The Guilty

    ★★

    still bad but gyllenhaal made it better than it actually was

  • Old

    Old

    ★★

    Like a lot of Shyamalan's work, this film had a promising concept but was ultimately overshadowed by bad screenplay and acting. Aside from the rising stars in Alex Wolff, Thomas Mckenzie, and Eliza Scanlen: it's hard to justify how these actors got cast for these roles? The first half was almost unwatchable and laughable at times. The second half picked up some steam and the ending actually made some sense, still, it's a failed concept and definitely not a comeback film for Shyamalan. The title is ironic as I couldn't wait to be 2 hrs older watching this.

  • The Woman in the Window

    The Woman in the Window

    ★★

    Despite an interesting plot from a well-acclaimed book and brilliant performances from Adams and Moore: The Woman in the Window just fails to hit the spot. Its biggest flaw is it was unable to establish an identity. Everything felt messy, we were left unsure if the film would resort into the psychological thriller range it was learning towards or a 90s slasher type.

    It's a shame because it had potential to explore more on her psyche and sickness. I enjoyed…

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★

    It's definitely an upgrade from the 2017 version but the biggest weakness of both movies is that they felt emotionally distant from their audience. This movie did a better job of giving a backstory but I felt no attachment whatsoever for these characters, the build-up felt rushed and was bland. The only notable character arcs were Batman and Wonderwoman, the others looked forced just so they can make a Justice League.

    Perhaps my biggest issue was the overly dramatic slow-motion takes…

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★

    Aside from the acting and interesting plot, the execution was far from good. All the characters even Frances McDormand’s were complete sociopaths, the cops were also racists and corrupt. However, the movie led us to believe that we should sympathize with these individuals, it teaches us to be kind and to forgive.

    The film had some unrealistic scenes like an officer throwing someone off the window, witnesses were there (including police) but they all allow it.  It also delved too…

  • Gran Torino

    Gran Torino

    ★★

    Although it had its moments of humor and heartwarming drama, Gran Torino failed to connect with me emotionally. It is rare to see a movie from pretty much a “boomer” standpoint, a proud American and war veteran. I didn’t appreciate some of the stereotypes shown of the Asians and African Americans, it looked too forced to sympathize with his character. The morale was deeper than an attempt at stealing his car, it was about violence, bravery, and discrimination.

     Aside from…

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★

    One of my most anticipated films of the year: it looked like a film I’d enjoy. I usually like movies that take place in a day or a night, a play type of script. I adore this cast and I dug the black and white effect with the jazz music in the trailer. So what went wrong? A lot of things. Most of it can be attributed to lousy directing and a pretty shallow and messy script.

    I got what…

  • The Midnight Sky

    The Midnight Sky

    ★★

    I feel like this was a missed opportunity. I liked the visuals, cinematography, and score but it was overwhelmed by the ridiculously slow pace and sloppy storytelling. There were portions in the movie in which you didn’t know what was happening and what exactly was the point of it. 


    I liked the little twist in the ending though it doesn’t make as much sense scientifically. I think this is a movie that tried to do too much, it failed to do whatever it wanted to do and just looked complicated and bland. I didn’t like it but I don’t hate it as much as other reviewers.

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★

    Although it’s pretty fun and charming movie, it’s not anything we haven’t seen before especially in the superhero genre. I liked the 80s vibe it created but this was used in only 1 half of the film, the rest were just fighting scenes. I admire Pedro Pascal’s work especially in “Narcos” and “Game of Thrones” but he was a horrible villain in this one, the character just wasn’t right. 


    On the other hand, Kristen Wiig is probably the best character in the movie…

  • The Wailing

    The Wailing

    ★★

    dissapointed to say the least. this is highly regarded as one of the best korean thrillers the past decade and some were even comparing it to fincher’s se7en. i did not understand this comparison at all and it felt offensive to that movie. the movie was too long for no apparent reason when they could have easily taken out some unecessary scenes. it had a very clear first half that turned into something complex in the second, some of which…

  • Ammonite

    Ammonite

    ★★

    i don’t think it’s as bad as some of the other reviews but as a big fan of both these actresses, you can’t help but expect more. it was not their fault though as the screenplay didn’t allow them to do much with their characters. winslet’s character was okay, she was able to express herself well despite the melancholic feel of the movie. this surprised me as we are used to her getting into quarrels with dicaprio. ronan’s character was…

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★

    i don’t really get the hype. the first half was very entertaining and the first time they performed shallow was probably the best scene of the movie. it slowed down in the 2nd half dragging issues of fame, jealousy and drugs that’s been told in thousand of other movies, and in better ways. bradley cooper’s character had no development whatsoever and the ending was predictable. lady gaga slightly surprised me but she definetely did not deserve the oscar nomination. this was average at best but had some good music and cinematography.