• Collateral Beauty

    Collateral Beauty

    ★½

    interesting concept but a ridiculous and cringeworthy screenplay, an utter waste of a star studded cast for sure.

  • Closer

    Closer

    ★★★★

    this movie just works, it's a magical experience. the script, direction, and sequence of events were compelling. i could not think of better actors to play these roles, all of them had this attractiveness and charm needed. the script got repetitive at some point but this is an important movie on the realities of life, relationships, and human nature.

  • The Skin I Live In

    The Skin I Live In

    ★★★★½

    an underrated masterpiece, WOW.

  • Old

    Old

    ★★

    Like a lot of Shyamalan's work, this film had a promising concept but was ultimately overshadowed by bad screenplay and acting. Aside from the rising stars in Alex Wolff, Thomas Mckenzie, and Eliza Scanlen: it's hard to justify how these actors got cast for these roles? The first half was almost unwatchable and laughable at times. The second half picked up some steam and the ending actually made some sense, still, it's a failed concept and definitely not a comeback film for Shyamalan. The title is ironic as I couldn't wait to be 2 hrs older watching this.

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★★

    the new "mother!" type claustrophobic experience and im here for it

  • Keeping the Faith

    Keeping the Faith

    ★★★

    I'm biased when it comes to the genre of the love triangle involving childhood friends, this is one that works. A realistic depiction of religion and how it can get in the way of logic and feelings, even more applicable today. An underrated rom-com with a great trio cast and the New York setting.

  • Girl, Interrupted

    Girl, Interrupted

    ★★★★

    Basically a female version of "One Flew Over the Cuckoo's Nest".  A good movie with strong performances while garnering the same lessons on anxiety, change and the will to live.

  • Rachel Getting Married

    Rachel Getting Married

    ★★★★½

    an example of how independent movies should be made!

  • Stand by Me

    Stand by Me

    ★★★

    def think I would have enjoyed it more if I was younger. I didn't have a necessarily fun childhood at the age of these characters, it's the high school and college settings that I truly relate to with a sense of nostalgia. river phoenix was really on the way to stardom and I loved the message of the film that we're all children at heart.

  • Jackie Brown

    Jackie Brown

    ★★★★½

    liked it even more than pulp fiction tbh: well written character arcs, good music and trademark tarantino violence.


    Quentin Tarantino Ranked

  • Paris, Texas

    Paris, Texas

    ★★★★½

    Not a big fan of the story and narrative but Paris, Texas garnered breathtaking cinematography and direction with some pretty powerful yet subtle acting chops. It also had a compelling score and the ending with the green pallette aesthetics was a treat for the eyes. This reminded me a bit of Rain Man and Kramer vs Kramer. 

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★

    A Quiet Place II delivered in its trademark suspense using clever camera framing and scoring to enhance the experience, it felt like a rollercoaster ride at times. I don't think it had as many memorable moments compared to the first installment, I also thought there were too much scenes of just walking around.

     Another issue I had was the sound mixing? Though maybe it's just me, i know the dialogue was supposed to be said in a whisper type tone…