Migo has written 108 reviews for films during 2021.

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★★

    around the first half of this film, i was thinking to myself: "this movie's satire is so accurate w real life, this is genius." after that point, i started to say “ok we get the point". i just felt it got a bit on the nose and what was supposed to be a silly movie anyway turned out a tad bit too silly. nonetheless, i appreciated the experimental approach that the film took. the writing and script were fresh and…

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★½

    loved the shots, production design, score, and performance by kristen stewart, legit an all timer! the narrative felt a bit one dimensional but it may also be its biggest strength as an independent film. I expected something completely different, something with the tone of "the crown". I didn't expect to get enthralled in a psychological point of view of a woman who just craves for one thing: happiness.

  • The Beatles: Get Back

    The Beatles: Get Back

    ★★★★½

    this docu is just everything, i literally saw my favorite songs written and recorded in real time. i got to hang around w one of my favorite bands for over 8 hours and see their whole thought process and artistry. i knew about the beatles rooftop concert being their last public performance so this docu was just bittersweet knowing it was their last hurrah as a group. you
    could see the friction they were starting to have but they still…

  • The Player

    The Player

    ★★★★★

    life is truly a movie, instantly became one of my favorites.

  • Misery

    Misery

    ★★★½

    kathy bates is traumatizing

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★½

    Definetely possessed some cringe-type moments but I felt the storytelling was engaging and Garfield gave a fun and quirky performance. Some question Larson's personality and decision making but as one who also tries to aspire in the field of music and arts, It's very relatable and frustrating. Despite how you feel about him, there's no denying his impact on the broadway industry.

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★½

    really hard movie to rate due to the number of emotions you'll feel while watching it. for that reason alone, i already enjoyed it. the 60s neon aesthetics combined w the wardrobe, soundtrack and direction make this a treat for the eyes, substance wise its not as good. for me, the acting was a bit of a letdown. thomazin showed some acting chops but also showed she's still raw, so much more could have been explored w anya's character which…

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★

    weak end to a great era of daniel craig

  • The Guilty

    The Guilty

    ★★

    still bad but gyllenhaal made it better than it actually was

  • Kate

    Kate

    ★★★

    predictable action movie but i appreciated the efforts with the neon aesthetics and shots of Japan, like that it didn't shy away from violence too.

  • Collateral Beauty

    Collateral Beauty

    ★½

    interesting concept but a ridiculous and cringeworthy screenplay, an utter waste of a star studded cast for sure.

  • Closer

    Closer

    ★★★★

    this movie just works, it's a magical experience. the script, direction, and sequence of events were compelling. i could not think of better actors to play these roles, all of them had this attractiveness and charm needed. the script got repetitive at some point but this is an important movie on the realities of life, relationships, and human nature.