• Glass Onion

    Glass Onion

    ★★★

    twist was obvious as soon as edward norton was hired, watch white lotus instead

  • The Menu

    The Menu

    ★★★★

    great cast, bonkers, and just a well-written satire. aside from the "eat the rich" morale, I also put this in the "obsessed artist" category as the chef has gotten so caught up in his craft, he has lost all meaning there is to life: the cheeseburger scene was great and Margot's exit showed the chef is broken inside like the customers and the staff, all of which suffering from personal demons such as wealth, power and infidelity.

  • Pearl

    Pearl

    ★★★★★

    mia goth absolutely nails pearl and i already know she'll be the next great female heroine. this film was iconic and it's probably my favorite one of the year 👌🏻

  • Nope

    Nope

    ★★★½

    entered this film blindly, didn't watch the trailer, and tried to avoid any sort of affiliation with it. this is more of a sci-fi type film over a horror that we are used to from Peele. it is something different, but a good kind of different. Keke Palmer and Brandon Perea shined in their roles and gave the film that much-needed light and humor. I'm not big into supernatural and alien-type atmospheres but this film managed to inhabit that while…

  • Akira

    Akira

    ★★★★★

    not even lying when i say it's one of the more surreal movies i've ever watched. depicting a dystopian society of corruption and violence: it's so accurate of the injustice happening in the world today, and this was released in 1988! super lete to the party but so glad I joined.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★

    i disliked it more on the second viewing. understood more this time: immensely creative but super cringe-y at times, the message really isn't that deep lol

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★½

    i'll be the first to admit that i was not a fan of the original top gun. i found it generic, cheesy and just didn't age well at all. what i do know is it did have a compelling story with memorable characters so with the advanced technology, i had a ton of faith for this one. i didn't expect it to be this big of an upgrade, this is honestly a pure example of a film you HAVE to…

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★½

    my first reaction is I immediately need to see it again. I felt like this was a lot to take in and I'll definitely need to go back and see the hidden context and symbolism. on first viewing, my interpretation was of a mother and the choices she's made and could have made (all showcased in an acid type experience) but ultimately, she just longs for her family. as a fellow Asian, I could absolutely relate to the culture being…

  • X

    X

    ★★★★

    I felt like this was somewhat of a missed opportunity: the first half was so great, it had a 70s hangout type vibe with distinguishable characters and a clear message on youth, sex, and rebellion.  despite this, it still captured an environment of eerieness which got you hooked to the screen. the second half underwhelmed me as it quickly turned into a bloodbath slasher film that lacked a narrative. I wish we got some more context on the old couple but the murder and gore scenes looked good regardless; I felt it could have been better but still great.

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★½

    one of the best cinematography and visuals in a film EVER.

  • Apollo 10½: A Space Age Childhood

    Apollo 10½: A Space Age Childhood

    ★★★★

    seriously, the animation here is insane! you can never go wrong w a richard linklater script: a nostagic trip back to the 60s, i legit felt like i was there.

  • Fresh

    Fresh

    ★★★½

    instant classic! bonker films never fail to relax me ☺️