lucille has logged 41 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
Edit this entry  
22
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★
Edit this entry  
21
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★
Edit this entry  
20
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★
Edit this entry  
19
Things

Things

1989
×
Edit this entry  
18
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
i don't know how, but i don't think i'm alone

i don't know how, but i don't think i'm alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
Edit this entry  
12
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Blob

The Blob

1988
×
★★★
Edit this entry  
10
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
Edit this entry  
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Beyond

The Beyond

1981
×
Edit this entry  
05
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
Edit this entry  
03
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Belko Experiment

The Belko Experiment

2016
×
Edit this entry  
02
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★
Edit this entry  
02
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Edit this entry  
02
Scream 2

Scream 2

1997
×
Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry