Sort by

Brian has logged 42 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Last Shift

The Last Shift

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pauline

Pauline

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The World Before Your Feet

The World Before Your Feet

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nefta Football Club

Nefta Football Club

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Saria

Saria

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brotherhood

Brotherhood

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Sister

A Sister

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Overlord

Overlord

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Judy

Judy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Maestro

Maestro

2019
×
Edit this entry  
04
Off-Piste

Off-Piste

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bird & The Whale

The Bird & The Whale

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Memorable

Memorable

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sister

Sister

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Daughter

Daughter

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry