Sort by

eyeswideshut has logged 131 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
Read the review Edit this entry  
16
Chandigarh Kare Aashiqui

Chandigarh Kare Aashiqui

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Don't Go Tellin' Your Momma

Don't Go Tellin' Your Momma

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
Read the review Edit this entry  
04
Black Widow

Black Widow

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Jogwa - The Awakening

Jogwa - The Awakening

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gorillaz: Demon Days Live

Gorillaz: Demon Days Live

2006
×
Read the review Edit this entry  
02
Keyboard Fantasies

Keyboard Fantasies

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spencer

Spencer

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Nian

Nian

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
Read the review Edit this entry  
26
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Read prior review Edit this entry  
20
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
Read the review Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
13
A Rifle and a Bag

A Rifle and a Bag

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
Edit this entry  
01
Karnivool: The Decade Of Sound Awake

Karnivool: The Decade Of Sound Awake

2021
×
Edit this entry  
30
Ghost Stories

Ghost Stories

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Cat People

Cat People

1942
×
Edit this entry  
28
Safe

Safe

1995
×
Read the review Edit this entry  
26
The Fly

The Fly

1986
×
Read the review Edit this entry  
21
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paprika

Paprika

2006
×
Edit this entry  
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Your Name.

Your Name.

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Roger Waters - The Wall

Roger Waters - The Wall

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
Edit this entry  
25
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Sudani from Nigeria

Sudani from Nigeria

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Shelter

Shelter

2016
×
Edit this entry  
05
Detective Byomkesh Bakshy!

Detective Byomkesh Bakshy!

2015
×
Read the review Edit this entry  
02
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
The Wisdom of Trauma

The Wisdom of Trauma

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
Read prior review Edit this entry  
29
Malik

Malik

2021
×
Read the review Edit this entry