Sort by

mic has logged 235 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Brown Sugar

Brown Sugar

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Family Time

Family Time

×
Edit this entry  
30
Dali & Cocky Prince

Dali & Cocky Prince

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Kiss

The Kiss

1896
×
Edit this entry  
26
Something Good — Negro Kiss

Something Good — Negro Kiss

1898
×
Edit this entry  
26
A Morning Bath

A Morning Bath

1896
×
Edit this entry  
22
Canvas

Canvas

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Weightlifting Fairy Kim Bok-joo

Weightlifting Fairy Kim Bok-joo

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
10
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ferny & Luca

Ferny & Luca

2021
×
Edit this entry  
20
15 Minutes of Shame

15 Minutes of Shame

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
My Name

My Name

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Romance Is a Bonus Book

Romance Is a Bonus Book

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Edit this entry  
11
WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
To My Star

To My Star

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Juice

Juice

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
#Alive

#Alive

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Senseless

Senseless

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nevertheless,

Nevertheless,

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Untold: Malice at the Palace

Untold: Malice at the Palace

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Edit this entry  
10
Ice Princess

Ice Princess

2005
×
★★½
Edit this entry  
10
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★
Edit this entry  
07
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Edit this entry