• Gaza Fights for Freedom

    Gaza Fights for Freedom

    ★★★★

    Now free to watch on Youtube

  • A Raisin in the Sun

    A Raisin in the Sun

    ★★★★★

    "I do not have the heart to presume to assess her work, for all of it, for me, was suffused with the light which was Lorraine.”

    —James Baldwin

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    Did anyone else think with the cut to Outworld coming right after Gary, Indiana was brought up in dialogue as the hero's next quest location that Outworld was meant to be Gary, Indiana?

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Thousands upon thousands of people dying in this movie and I'm just going "NOOOO, STOP SCRATCHING HIM!"

  • Bad Trip

    Bad Trip

    ★★★½

    "You know if Dow Jones is here?"

    Consistently hilarious and surprisingly wholesome. Makes me want to go and hug strangers. The anti-Borat.

  • I Saw the Devil

    I Saw the Devil

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Gotta get some jokes out of my system first:
    *There are just so many goldarn serial killers in this town. What is this, K-Dexter?
    *When Jang Kyung-chul rinsed his poopy hands without using soap all my sympathy for his character went down the drain.
    *Nice allusion to Matthew 5:39--Turn the other cheek so you can jam an awl in there.

    An unflinchingly excruciating movie, as it's meant to be. I alternated between thinking what a hollow exercise in sadism it…

  • Psycho Goreman

    Psycho Goreman

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A putrid, molten turd. I envied all of the characters who found a way out of the proceedings by being slaughtered. Gets all of its 1.5 stars for the following exchange, which was admittedly exquisite:

    (Boy and girl rapping on wall in Morse Code)
    Boy: Do you think it was Grandma?
    Girl: I told you before, Grandma is in Hell. Forever.

  • Beauty and the Beast

    Beauty and the Beast

    ★★★★½

    If Gaston had been in this one he wouldn't have made it to the Beast at all bcos the Beast's castle is really well armed in this one

  • Amadeus

    Amadeus

    Takes serious historical liberties but oh well pretty good soundtrack

  • Fat Girl

    Fat Girl

    ★★★★½

    I don’t know what to say about this except that the scenes in this movie will stay with me for a very, very long time.

  • Border

    Border

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Holy hell, what a movie. Vile and grotesque, lovely and humane. Tina is extremely capable at her job and in her life, but because of her appearance, she has learned to be meek, to speak softly, tread lightly, and hide her emotions for fear of upsetting others. This has endeared her to the ones who know her, but you get the sense that it was the only way for her to have gotten any acceptance. Enter Vore, just like Tina…

  • It

    It

    ★★

    Second time watching it felt the same way as the first. I just don't think that a movie that tries to scare/disturb multiple times a scene for every scene can be effective. With so little silence, so few moments of nothing unordinary happening, there's just no tension.