MickeyTempest has logged 49 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Gaza Fights for Freedom

Gaza Fights for Freedom

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
02
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Edit this entry  
10
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Little Death

The Little Death

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★★
Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
10
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wanderlust

Wanderlust

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Border

Border

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It

It

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry