Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Paper Man

The Paper Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Percé on the Rocks

Percé on the Rocks

1964
×
★★★
Edit this entry  
04
Solange dans nos campagnes

Solange dans nos campagnes

1964
×
★★★½
Edit this entry  
03
School Daze

School Daze

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
Secret Weapons

Secret Weapons

1972
×
Edit this entry  
30
Crimes of the Future

Crimes of the Future

1970
×
★★★
Edit this entry  
24
Dangerous Game

Dangerous Game

1993
×
Edit this entry  
24
One Sunday in Canada

One Sunday in Canada

1961
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Scream from Silence

A Scream from Silence

1979
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★
Edit this entry  
21
Killing Patient Zero

Killing Patient Zero

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hired Gun

Hired Gun

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★
Edit this entry  
19
Geneviève

Geneviève

1965
×
★★★½
Edit this entry  
18
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★½
Edit this entry  
18
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★
Edit this entry  
17
Saturn 3

Saturn 3

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Lion's Path

The Lion's Path

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
Possessor

Possessor

2020
×
★★
Edit this entry  
15
Le club Vinland

Le club Vinland

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Run

Run

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Driver

The Driver

1978
×
Edit this entry  
07
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Bear

The Bear

1988
×
Edit this entry  
03
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
Edit this entry  
03
It Might Get Loud

It Might Get Loud

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Metal: A Headbanger's Journey

Metal: A Headbanger's Journey

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
Edit this entry  
28
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
Edit this entry  
27
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
Limelight

Limelight

1952
×
★★★★
Edit this entry  
20
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
MegaFault

MegaFault

2009
×
Edit this entry  
17
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
★★
Edit this entry