Michelle has logged 181 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Zero Motivation

Zero Motivation

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rascal Does Not Dream of a Dreaming Girl

Rascal Does Not Dream of a Dreaming Girl

2019
×
Edit this entry  
22
Kingyo

Kingyo

2009
×
Read prior review Edit this entry  
22
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
Edit this entry  
01
South Park: The Pandemic Special

South Park: The Pandemic Special

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rough Night

Rough Night

2017
×
Edit this entry  
20
Mob Psycho 100 Reigen: The Miraculous Unknown Psychic

Mob Psycho 100 Reigen: The Miraculous Unknown Psychic

2018
×
Edit this entry  
20
Mob Psycho 100 II: The First Spirits and Such Company Trip - A Journey that Mends the Heart and Heals the Soul

Mob Psycho 100 II: The First Spirits and Such Company Trip - A Journey that Mends the Heart and Heals the Soul

2019
×
Edit this entry  
20
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
Edit this entry  
17
Charlie Says

Charlie Says

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
Edit this entry  
16
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
Read the review Edit this entry  
15
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
Read the review Edit this entry  
02
My Hero Academia: Heroes Rising

My Hero Academia: Heroes Rising

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Hero Academia: Make It! Do-or-Die Survival Training

My Hero Academia: Make It! Do-or-Die Survival Training

2020
×
Edit this entry  
27
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
No Commercial Potential

No Commercial Potential

2004
×
Edit this entry  
22
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
Edit this entry  
15
Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

2015
×
Edit this entry  
15
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
15
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wings of Hope

Wings of Hope

2000
×
Edit this entry  
13
Even with My Eyes Open

Even with My Eyes Open

2011
×
Edit this entry  
12
Late Summer Blues

Late Summer Blues

1987
×
Read the review Edit this entry  
11
Tokyo Blood

Tokyo Blood

1993
×
Edit this entry  
11
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
Edit this entry  
10
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moscow Does Not Believe in Tears

Moscow Does Not Believe in Tears

1980
×
★★★★
Edit this entry  
09
Early to Bed

Early to Bed

1941
×
Edit this entry  
09
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
Edit this entry  
09
Hardcore

Hardcore

2016
×
Edit this entry  
08
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The 90 Minute War

The 90 Minute War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Vanishing Private

The Vanishing Private

1942
×
★★★
Edit this entry  
07
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
Edit this entry  
07
La Soufrière

La Soufrière

1977
×
Edit this entry  
07
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
Edit this entry  
05
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
Fullmetal Alchemist: Brotherhood

Fullmetal Alchemist: Brotherhood

2009
×
Read the review Edit this entry  
01
Gabriel

Gabriel

2018
×
★★
Edit this entry  
01
Leave of Absence

Leave of Absence

2017
×
Read prior review Edit this entry  
28
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
½
Read the review Edit this entry