Sort by

Michel has logged 60 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Os Pilotos do Plano

Os Pilotos do Plano

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Portugal

Little Portugal

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Riff-Raff

Riff-Raff

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Crime Scene

Crime Scene

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Contour

Contour

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Muriel

Muriel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Per Capita

Per Capita

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night Mode

Night Mode

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Hacked Circuit

Hacked Circuit

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Can the Sun Lie?

Can the Sun Lie?

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Transformers: The Premake

Transformers: The Premake

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
It’s Never Nighttime in the Map

It’s Never Nighttime in the Map

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Untitled # 7 : Rare

Untitled # 7 : Rare

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
A8

A8

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Floresta Espírito

Floresta Espírito

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Day Dorival Faced the Guards

The Day Dorival Faced the Guards

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
Signs of Life

Signs of Life

1968
×
★★★½
Edit this entry  
27
Precautions Against Fanatics

Precautions Against Fanatics

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Unprecedented Defence of the Fortress Deutschkreuz

The Unprecedented Defence of the Fortress Deutschkreuz

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Herakles

Herakles

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Meu Compadre, Zé Ketti

Meu Compadre, Zé Ketti

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Open Window

The Open Window

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Palindrome

Palindrome

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Stairs

The Stairs

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Garota das Telas

A Garota das Telas

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frankstein Punk

Frankstein Punk

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
19
Hostel

Hostel

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beckett

Beckett

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
When Naples Sings

When Naples Sings

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Django

Django

1966
×
★★★
Edit this entry  
10
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
09
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Four Roads

Four Roads

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Train Again

Train Again

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
F9

F9

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry