Sort by

Michel has logged 680 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Man Apart

A Man Apart

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Story of Women

Story of Women

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
France

France

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Capitu and the Chapter

Capitu and the Chapter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
13
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Luca

Luca

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black and Blue

Black and Blue

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
One Shot

One Shot

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★
Edit this entry  
05
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Girl and the Spider

The Girl and the Spider

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Enormous

Enormous

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
All Hands on Deck!

All Hands on Deck!

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cityscape

Cityscape

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry