Sort by

🎄Mike🎄 has logged 46 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
American Pie

American Pie

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Get Duked!

Get Duked!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Le Million

Le Million

1931
×
Read the review Edit this entry  
25
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
The Magic Flute

The Magic Flute

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
Read the review Edit this entry  
19
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
And the Ship Sails On

And the Ship Sails On

1983
×
Read the review Edit this entry  
15
The Painted Bird

The Painted Bird

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zatoichi Challenged

Zatoichi Challenged

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Devil's Playground

The Devil's Playground

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Zatoichi the Outlaw

Zatoichi the Outlaw

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Henry V

Henry V

1944
×
Read the review Edit this entry  
04
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry