Sort by

Michaelsathome has logged 142 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spoiler Alert

Spoiler Alert

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
16
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
06
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Strange World

Strange World

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The People We Hate at the Wedding

The People We Hate at the Wedding

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Selena Gomez: My Mind & Me

Selena Gomez: My Mind & Me

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mama's Boy

Mama's Boy

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Edit this entry  
01
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anjelah Johnson: Not Fancy

Anjelah Johnson: Not Fancy

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Black Adam

Black Adam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Rosaline

Rosaline

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
M3GAN

M3GAN

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Reservations

No Reservations

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
All My Life

All My Life

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
Read the review Edit this entry  
04
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bros

Bros

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hypochondriac

Hypochondriac

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
DC League of Super-Pets

DC League of Super-Pets

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Look Both Ways

Look Both Ways

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Luck

Luck

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry