Sort by

Courtney has logged 259 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★½
Edit this entry  
04
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
Snow Trail

Snow Trail

1947
×
★★★★
Edit this entry  
20
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Edit this entry  
14
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★½
Edit this entry  
13
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Edit this entry  
02
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
02
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Edit this entry  
30
Cooties

Cooties

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Goat

Goat

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Storks

Storks

2016
×
★★
Edit this entry  
23
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Snowden

Snowden

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★
Edit this entry  
09
When the Bough Breaks

When the Bough Breaks

2016
×
★★
Edit this entry  
07
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
04
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Freaks of Nature

Freaks of Nature

2015
×
★½
Edit this entry  
01
Creep

Creep

2014
×
★½
Edit this entry  
01
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Boss

The Boss

2016
×
★½
Edit this entry  
23
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry