Sort by

Michael has logged 53 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Oliver & Company

Oliver & Company

1988
×
★★★
Edit this entry  
31
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★
Edit this entry  
30
Double Harness

Double Harness

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hockney

Hockney

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★
Edit this entry  
27
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Boys: The Sherman Brothers' Story

The Boys: The Sherman Brothers' Story

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★★
Edit this entry  
25
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★½
Edit this entry  
25
A Dairy Tale

A Dairy Tale

2004
×
★★½
Edit this entry  
25
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Keanu

Keanu

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Victory Through Air Power

Victory Through Air Power

1943
×
★★★½
Edit this entry  
19
Super Rhino

Super Rhino

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Bolt

Bolt

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fun and Fancy Free

Fun and Fancy Free

1947
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Casey Bats Again

Casey Bats Again

1954
×
★★★
Edit this entry  
17
Melody Time

Melody Time

1948
×
★★★½
Edit this entry  
17
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Francofonia

Francofonia

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love Is My Profession

Love Is My Profession

1958
×
★★★½
Edit this entry  
13
Make Mine Music

Make Mine Music

1946
×
★★★½
Edit this entry  
12
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Donald and the Wheel

Donald and the Wheel

1961
×
★★★★
Edit this entry  
12
Working for Peanuts

Working for Peanuts

1953
×
★★★½
Edit this entry  
10
Grand Canyonscope

Grand Canyonscope

1954
×
★★★★
Edit this entry  
10
How to Have an Accident at Work

How to Have an Accident at Work

1959
×
★★★½
Edit this entry  
09
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
★★½
Edit this entry  
08
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★
Edit this entry  
08
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
How to Have an Accident in the Home

How to Have an Accident in the Home

1956
×
★★★★
Edit this entry  
07
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Wind in the Willows

The Wind in the Willows

1949
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Beezy Bear

Beezy Bear

1955
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bearly Asleep

Bearly Asleep

1955
×
★★★½
Edit this entry  
06
Grand Canyonscope

Grand Canyonscope

1954
×
★★★★
Edit this entry  
05
Rio, I Love You

Rio, I Love You

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
One More Time

One More Time

2015
×
★½
Edit this entry