Micah Mayes has logged 38 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hulk

Hulk

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Edit this entry  
16
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★½
Edit this entry  
12
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
King Kong

King Kong

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ali

Ali

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Seventh

Seventh

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seventh

Seventh

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Watermelon Man

Watermelon Man

1970
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Money Pit

The Money Pit

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry