Micah Mayes has logged 366 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Max Keeble's Big Move

Max Keeble's Big Move

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Horns

Horns

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Togo

Togo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yes Man

Yes Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Year One

Year One

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fatman

Fatman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Not-So Amazing

Not-So Amazing

2020
×
Read prior review Edit this entry  
19
Not-So Amazing

Not-So Amazing

2020
×
Read prior review Edit this entry  
18
Not-So Amazing

Not-So Amazing

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Invincible

Invincible

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Come Play

Come Play

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry