Sort by

Michael has logged 174 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
mother!

mother!

2017
×
Edit this entry  
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
The Work

The Work

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
★½
Edit this entry  
07
The Lovers

The Lovers

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
City of Ghosts

City of Ghosts

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Fences

Fences

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★
Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Oklahoma City

Oklahoma City

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
I Called Him Morgan

I Called Him Morgan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Death Note

Death Note

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Edit this entry  
06
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Scared Straight!

Scared Straight!

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
Tell Your Children

Tell Your Children

1936
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
The Uninvited

The Uninvited

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
03
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
02
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Step

Step

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry