Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Beetle

Blue Beetle

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sly

Sly

2023
×
Edit this entry  
18
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Burial

The Burial

2023
×
★★★½
Edit this entry  
11
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
Edit this entry  
02
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Million Miles Away

A Million Miles Away

2023
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Creator

The Creator

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elemental

Elemental

2023
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
October Sky

October Sky

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twister

Twister

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Circus Maximus

Circus Maximus

2023
×
Read the review Edit this entry  
13
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Firm

The Firm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Speed

Speed

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry