Sort by

Stelletlicht has logged 37 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hovering Over the Water

Hovering Over the Water

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Twentynine Palms

Twentynine Palms

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Watch Out for Zouzou

Watch Out for Zouzou

1972
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dragons Forever

Dragons Forever

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Fast & Furious 6

Fast & Furious 6

2013
×
½
Edit this entry  
17
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
Edit this entry  
16
Blood

Blood

1989
×
★★★
Edit this entry  
15
Unbalance

Unbalance

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Japón

Japón

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Apparatus M

Apparatus M

1996
×
★★★
Edit this entry  
13
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★½
Edit this entry  
12
Photodiary '87

Photodiary '87

1987
×
★★★
Edit this entry  
12
Double

Double

2001
×
★★★
Edit this entry  
11
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Berlin Horse

Berlin Horse

1970
×
Edit this entry  
09
Geometry

Geometry

1987
×
Edit this entry  
09
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Voices Through Time

Voices Through Time

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Threshold

Threshold

1972
×
★★★½
Edit this entry  
04
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★½
Edit this entry