Sort by

Stelletlicht has logged 40 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Live by Night

Live by Night

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★
Edit this entry  
20
White Hole

White Hole

1979
×
Read the review Edit this entry  
20
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★½
Edit this entry  
13
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
Edit this entry  
13
Post it

Post it

2014
×
Edit this entry  
13
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Shadows

Shadows

1958
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Atman

Atman

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
About Killing the Pig

About Killing the Pig

2011
×
Edit this entry  
06
Living Water

Living Water

1965
×
Edit this entry  
05
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
Edit this entry  
04
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
Junun

Junun

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Fences

Fences

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry